FASCINATION ABOUT BADANIE OCT

Fascination About Badanie oct

Fascination About Badanie oct

Blog Article

Zasada działania: OCT wykorzystuje falę świetlną o krótkiej długości fali (zakres widma światła bliskiego podczerwieni) do uzyskiwania wysokiej rozdzielczości obrazów tkanek.

Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka polega na wprowadzeniu do wnętrza gałki ocznej wiązki światła, która skanując siatkówkę, pozwala na stworzenie jej cyfrowego modelu pokazującego wszelkie nieprawidłowości i zmiany budowy.

U niektóry pacjentów droga odpływu płynu odżywczego z oka (tzw. cieczy wodnistej) może być utrudniona ze względu na budowę gałki ocznej. W sytuacji ograniczonego odpływu może dojść do gwałtownego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej oraz uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Zwykle badanie trwa kilka minut. To jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych, która dostarcza obraz struktur oka wysokiej rozdzielczości.

Informacje, w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i inne materiały zawarte na tej stronie służą wyłącznie celom informacyjnym. Żaden materiał na tej stronie nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Zawsze zasięgaj porady swojego lekarza lub innego wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia lub leczenia oraz przed podjęciem nowego schematu opieki zdrowotnej i nigdy nie lekceważ profesjonalnej porady medycznej ani nie zwlekaj z jej szukaniem z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie.

dr hab. n. med. Janusz Skrzypecki 29 sierpnia 2022 0 remark Coraz częściej lekarze okuliści zalecają pacjentom wykonanie badania OCT. W poniższym artykule chciałbym wyjaśnić jak przebiega badanie OCT, do czego służy oraz w jakich wskazaniach najczęściej jest wykonywane.

Tomografia OCT opiera się na analizie współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki – w tym celu korzysta z mocno spójnej (koherentnej) wiązki światła o długości fali bliskiej falom podczerwonym.

W jego trakcie należy kierować wzrok w kierunkach wskazywanych przez lekarza i na jego Professionalśbę powstrzymywać się w niektórych momentach od mrugania. Wynik wraz z opisem otrzymujemy bezpośrednio po badaniu.

Po upływie tego czasu można przystąpić do badania, które trwa od kilku do kilkunastu minut. Badanie OCT trwa więc stosunkowo krótko i nie wymaga skomplikowanych zabiegów.

W szerszym kontekście, technologia OCT wykorzystywana jest również w diagnostyce chorób innych here narządów, takich jak skóra, klatka piersiowa czy mózg.

OCT może pomóc w identyfikacji zmian w strukturach oka związanych z zapaleniami, takimi jak zapalenie naczyniówki czy zapalenie naskórka.

Najbardziej znane jest badanie OCT oka, wykorzystywane do diagnostyki różnych schorzeń siatkówki i tkanek oczu. Oto jak działa badanie OCT:

Dziura w plamce: Dziura w plamce pojawia się, gdy siatkówka rozdziela się, tworząc dziurę w plamce. Może to wpłynąć na wzrok, ale można ją naprawić chirurgicznie.

To badanie jest łatwo dostępne i bez problemu można umówić się na wizytę w każdym mieście. Jeśli chcemy wykonać badanie OCT w Poznaniu, to zapraszamy do Kliniki Visus.

Report this page